STRONA DOMOWA

Leon Joachim Błażej Broel Plater [1836-1863]

ojciec Józef-Kazimierz-Donat
matka Antonina Pereświt-Sołtan

Życie, historia, fakty...
urodził się w Krasławiu dnia 3 listopada (według Pulvisa - już dnia 15 lutego)' 1836 roku. W dniu 25 kwietnia 1863 roku, w partii powstańczej Z. Bujnickiego brał udział w potyczce stoczonej (napad na transport broni) pomiędzy Krasławiem i Dzisną. Schwytany, sądzony był przez sąd wojenny w Dynaburgu i skazany na. śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano dnia 8 czerwca 1863 roku. Ofiarował śmierć swoją za Ojca świętego i nieprzyjaciół Kościoła i Ojczyzny" .Dnia 17 czerwca .1923 roku,. a więc w 60-tą rocznicę stracenia Leona, została na bastionie nr. 3 fortecy w Dynaburgu wmurowana tablica z następującym napisem "Hr. Leonowi Broel-Platerowi, Organizatorowi powstania na Inflantach, straconemu 9 czerwca 1863 r., Naród Polski? Ksiądz Wierzbicki, dziekan dynaburski, poświęcił tablicę, a poseł pełnomocny Rzeczypospolitej w Rydze, Witold Jodko wygłosił przemówienie.

Portrety Leona Broel Plater ze strony genealogia.okiem.pl

     

Materiały z czerwca 2013 roku: obchody na Łotwie 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Łotwy (kopie stron w pdf)
dzieje.pl: Na Łotwie uczczono pamięć Leona Platera, powstańca styczniowego
dzieje.pl: Prezydenci Polski i Łotwy uczcili w Dyneburgu powstańców styczniowych
wpolityce.pl: Prezydenci Polski i Łotwy uczcili powstańców styczniowych. Wspólnie odsłonili tablicę poświęconą Leonowi Broel-Platerowi
Inskrypcja na tablicy: Hr. Leonowi Broel Platerowi straconemu w dniu 8 czerwca 1863 roku i bohaterom Powstania Styczniowego w Inflantach

Fragment listu Ludwiki Platerówny, siostry Leona do jej ciotecznego rodzeństwa: Władysława i Oktawii Sołtanów - znalezionego w papierach ś. p. S. Marii (Sołtan) w Szymanowie:
LIST LUDWIKI

Artykuł Roberta Daniłowicza o Leonie Broel Plater opublikowany w Rzeczpospolitej 18-08-2007
Odwieczne przewiny Platerów

Artykuł Piotra Semki o Leonie Broel Plater opublikowany w nr 4/2013 czasopisma Historia do Rzeczy z czerwca 2013 roku
1863 / Zagadka śmierci Leona Platera, Gorzkie powstanie w Inflantach.